
Додаток № 1
до рішення ІІ сесії
Золочівської міської ради
Золочівського району
Львівської області VIІI скликання
№ 37 від 10.12.2020 року
РЕГЛАМЕНТ
ЗОЛОЧІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ЗОЛОЧІВСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РОЗДІЛ І
Загальні положення
Стаття 1.
Основні терміни, використані в цьому Регламенті, мають таке значення:
Золочівська міська територіальна громада (далі – громада) – жителі сіл та міста об'єднані постійним проживанням в межах адміністративної території Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області з центром в м. Золочів;
загальні збори громади - зібрання всіх чи частини жителів сіл та міста для вирішення питань місцевого значення;
представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення;
загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону;
склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку;
правомочний склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, яка становить не менш як дві третини від загального складу ради;
виконавчі органи ради – органи, які відповідно до Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» створюються міською радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування;
органи самоорганізації населення - представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території села, міста або їх частин для вирішення завдань, передбачених Законом України «Про органи самоорганізації населення»;
посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету;
право комунальної власності - право територіальної громади володіти, користуватися і розпоряджатися майном, що належить громаді, через представницький орган місцевого самоврядування – міську раду;
бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування;
районний бюджет - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення спільних інтересів сільських, селищних та міських територіальних громад;
обласний бюджет - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення спільних інтересів територіальних громад, виконання місцевих програм, здійснення бюджетного вирівнювання;
поточний бюджет - доходи і видатки місцевого бюджету, які утворюються і використовуються для покриття поточних видатків;
бюджет розвитку - доходи і видатки місцевого бюджету, які утворюються і використовуються для реалізації програм соціально-економічного розвитку, зміцнення матеріально-фінансової бази;
самооподаткування - форма залучення на добровільній основі за рішенням зборів громадян за місцем проживання коштів населення відповідної території для фінансування разових цільових заходів соціально-побутового характеру;
депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території;
депутатське запитання - це засіб одержання депутатом місцевої ради інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошено на сесії ради або дано депутату місцевої ради в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається.
Стаття 2.
Стаття 3.
Стаття 4.
Безперервність і ефективність діяльності міської ради забезпечується через роботу сесій, міського голови та секретаря ради, постійних комісій ради, депутатів, виконавчого комітету міської ради.
Стаття 5.
Стаття 6.
Стаття 7.
Стаття 8.
Стаття 9.
Особи, які не є депутатами і присутні на засіданні ради та її органів, зобов’язані дотримуватись встановленого порядку ведення засідання і не мають права без дозволу головуючого висловити своє ставлення до того, що відбувається на засіданні. У разі порушення порядку, вони за розпорядженням головуючого можуть бути позбавленні права присутності у приміщенні зали засідання.
Стаття 10.
Діяльність міської ради, її органів здійснюється згідно з планом роботи, який розробляється з врахуванням пропозицій міського голови, секретаря ради, постійних комісій та депутатів та затверджується радою.
РОЗДІЛ II
Глава 1. Сесія міської ради
Стаття 11.
Сесія ради є основною організаційно-правовою формою діяльності ради. Вона складається з пленарних засідань ради, засідань постійних комісій.
Стаття 12.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць. Тривалість сесії визначається Регламентом. В окремих випадках скликаються позачергові сесії.
Стаття 13.
Стаття 14.
Сесія ради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Стаття 15.
Глава 2. Порядок проведення І сесії новообраної ради
Стаття 16.
Глава 3. Порядок проведення чергової сесії ради
Стаття 17.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради.
Стаття 18.
Стаття 19.
Глава 4. Робочі органи сесії ради
Стаття 20.
Робочими органами сесії є міський голова та секретар ради, за посадою, лічильна комісія, секретар пленарного засідання, що обирається з числа депутатів.
Глава 5. Підготовка питань на розгляд сесії ради
Стаття 21.
Стаття 22.
Право ініціювати розгляд питання на сесії мають: міський голова, секретар ради, депутати, постійні комісії ради.
Стаття 23.
а) вступна, в якій зазначається найменування ради, дата та назва рішення;
б) описова, в якій містяться відомості про заявника, обставини та обґрунтування доцільності прийняття рішення, висновок постійної комісії ради, правову норму, яка регулює дані правовідносини;
в) резолютивна, в якій формулюється пропоноване до прийняття рішення, зазначаються відомості про виконавчий орган чи посадову особу, на яку покладається контроль за виконанням рішення.
Стаття 24.
Стаття 25.
Стаття 26.
Проєкти рішень, що виносяться на розгляд ради, доводяться до відома депутатів за 7 днів до відкриття чергової сесії. У випадку проведення позачергових сесій, проєкти рішень доводяться до відома депутатів до початку засідання.
Стаття 27.
Копіювання проєктів рішень сесії проводиться з примірника, підготовленого відповідно до вимог Регламенту.
Глава 6. Порядок денний сесії ради
Стаття 28.
Стаття 29.
Стаття 30.
Стаття 31.
Глава 7. Пленарні засідання ради
Стаття 32.
1) затвердження регламенту ради;
2) утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій;
3) утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;
4) обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом;
5) затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання;
6) утворення за поданням сільського, селищного, міського голови інших виконавчих органів ради;
7) затвердження плану роботи ради та заслуховування звіту про його виконання з урахуванням вимог статті 32 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";
8) заснування аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації відповідної ради, призначення і звільнення їх керівників;
9) заслуховування звіту сільського, селищного, міського голови про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі щорічного звіту про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами відповідної ради;
10) прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові;
11) заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує;
12) заслуховування повідомлень депутатів про роботу в раді, виконання ними доручень ради;
13) розгляд запитів депутатів, прийняття рішень по запитах;
14) прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом;
15) скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень;
16) прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом;
17) прийняття рішення про проведення місцевого референдуму;
18) прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення референдумів та виборів органів державної влади, місцевого самоврядування та сільського, селищного, міського голови;
19) прийняття рішень про наділення органів самоорганізації населення окремими власними повноваженнями органів місцевого самоврядування, а також про передачу коштів, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення;
20) прийняття рішень про об'єднання в асоціації або вступ до асоціацій, інших форм добровільних об'єднань органів місцевого самоврядування та про вихід з них;
21) схвалення угод про об’єднання єврорегіонального співробітництва, прийняття рішень про утворення об’єднання єврорегіонального співробітництва, про приєднання до такого об’єднання або про вихід з нього, затвердження статуту об’єднання єврорегіонального співробітництва та внесення до нього змін;
22) прийняття рішень про вступ до європейського об’єднання територіального співробітництва та про вихід з такого об’єднання;
23) затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;
24) розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету;
25) встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України;
26) утворення цільових фондів, затвердження положень про ці фонди;
27) утворення місцевих фондів фінансової підтримки кінематографії, у тому числі програм грантової, конкурсної або позаконкурсної підтримки кінематографії, визначення умов та порядку використання цих фондів;
28) прийняття рішень щодо здійснення місцевих запозичень;
29) прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету;
30) прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку;
30) встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету;
31) прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об’єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради;
32) прийняття рішень про визначення критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов’язковим у комунальних унітарних підприємствах та у господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді; про затвердження порядку утворення наглядової ради, порядку призначення членів наглядової ради комунального унітарного підприємства; про визначення кола питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради комунального унітарного підприємства; про встановлення вимог до незалежних членів наглядової ради комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді;
33) визначення критеріїв відбору незалежного аудитора та критеріїв віднесення комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді, до таких, фінансова звітність яких (у тому числі консолідована) підлягає обов’язковій перевірці незалежним аудитором, та затвердження порядку такої перевірки і порядку залучення незалежного аудитора;
34) прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;
35) створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб);
36) вирішення відповідно до законодавства питань про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями;
37) прийняття рішень щодо надання згоди на організацію співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста, у формах, визначених статтею 4 Закону України "Про співробітництво територіальних громад", щодо схвалення проекту договору про співробітництво та інших рішень, пов’язаних із здійсненням відповідно до зазначеного Закону співробітництва територіальних громад;
38) заслуховування звітів, пов’язаних із здійсненням відповідно до Закону України "Про співробітництво територіальних громад" співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста;
39) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;
40) затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України;
41) вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу;
42) прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу;
43) прийняття рішень про утворення кінокомісії, організацію територій та об’єктів як привабливих локацій для кінозйомок, а також ефективне використання потенціалу української сервісної індустрії в галузі кінематографії, формування бази даних відповідних об’єктів, визначення умов їх використання;
44) надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію;
45) створення відповідно до закону за рахунок коштів місцевого бюджету установ з надання безоплатної первинної правової допомоги, призначення і звільнення керівників цих установ, залучення в установленому законом порядку фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги;
46) заслуховування інформації прокурорів та керівників органів Національної поліції про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на відповідній території;
47) прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами;
48) затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації;
49) затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції;
50) встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
51) встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
52) прийняття у межах, визначених законом, рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
53) визначення територій, на яких можуть проводитися потенційно небезпечні заходи в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки;
54) прийняття рішень, пов'язаних із створенням спеціальних вільних та інших зон, змінами в статусі цих зон, внесення до відповідних органів пропозицій з цих питань; надання згоди на створення таких зон за ініціативою Президента України або Кабінету Міністрів України;
55) прийняття рішення про дострокове припинення повноважень органів територіальної самоорганізації населення у випадках, передбачених цим Законом;
56) затвердження статуту територіальної громади;
57) затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади;
58) прийняття рішень щодо виконання положень статей 7, 11, 12, 20, 24 Закону України "Про засади державної мовної політики";
59) надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності;
60) створення відповідно до законодавства комунальної аварійно-рятувальної служби;
61) затвердження відповідно до закону Положення про помічника-консультанта депутата ради та опису посвідчення помічника-консультанта депутата ради.
62) вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства;
63) визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами;
64) визначення шляхів стимулювання користування електромобілями та іншими екологічними видами транспорту;
65) затвердження вимог до облаштування майданчиків для паркування транспортних засобів з урахуванням норм, нормативів, стандартів у сфері благоустрою населених пунктів, державних будівельних норм, технічних умов, Правил дорожнього руху та інших нормативних документів;
66) встановлення плати за доступ до об’єкта будівництва, транспорту, енергетики, кабельної каналізації електрозв’язку, будинкової розподільної мережі комунальної власності відповідно до Закону України "Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж".
67) визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи в інтересах територіальних громад районів у містах;
68) встановлення нормативів централізації коштів від земельного податку на спеціальних бюджетних рахунках районів міста.
69) утворення старостинських округів;
70) затвердження Положення про старосту;
71) прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень старости у випадках, передбачених цим Законом.
Стаття 33.
Стаття 34.
Глава 8. Ведення пленарних засідань ради
Стаття 35.
Засідання ради проводяться згідно з порядком, передбаченим цим Регламентом.
Стаття 36.
Рішення ради /крім процедурних/ приймаються лише з питань, внесених до порядку денного засідання ради.
Стаття 37.
Стаття 38.
Головуючий на пленарному засіданні ради:
Стаття 39.
Головуючий на засіданні не коментує і не дає оцінок, крім випадків, передбачених цим Регламентом.
Стаття 40.
Головуючий на засіданні у позачерговому порядку має право вносити пропозиції з процедурних питань ведення засідання. Якщо з цих питань висуваються інші пропозиції, вони ставляться на голосування в порядку надходження.
Стаття 41.
На засіданні ради виступаючому забороняється вживати образливі висловлювання та непристойні слова, закликати до незаконних і насильницьких дій, перевищувати встановлений Регламентом час або висловлюватись з необговореного питання.
Глава 9. Організація розгляду питань
Стаття 42.
Стаття 43.
Стаття 44.
Стаття 45.
Стаття 46.
Глава 10. Прийняття рішень ради
Стаття 47.
Стаття 48.
Рішення ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більшість депутатів від загального складу ради, крім процедурних питань.
Стаття 49.
Стаття 50.
Стаття 51.
Стаття 52.
Стаття 53.
Глава 11. Порядок розгляду питань, пов’язаних з прийняттям міського бюджету та контролю за його виконанням
Стаття 54.
Формування бюджету є обов’язком виконавчого комітету ради, що здійснюється у співпраці з постійною депутатською комісією з питань бюджету, збору податків, економічної політики, інвестицій, підприємництва, транспорту і зв’язку.
Стаття 55.
Стаття 56.
Стаття 57.
Стаття 58.
Глава 12. Порядок надання слова
Стаття 59.
Стаття 60.
На прохання депутата, головуючий надає слово для виступу з обговорення запропонованого проєкту рішення, внесення змін та доповнень до проєкту рішення.
Стаття 61.
Глава 13. Дисципліна і етика пленарних засідань
Стаття 62.
Стаття 63.
Якщо депутат вважає, що виступаючий або головуючий на засіданні невірно тлумачить його слова або дії, він може в письмовій або усній формі звернутися до головуючого на засіданні з проханням надати йому слово для пояснень. За таким зверненням головуючий на засіданні надає депутату слово відразу або вкінці обговорення, але до голосування, в останньому випадку головуючий на засіданні відразу повідомляє депутатів про надходження такого звернення від депутата і про час, коли йому буде надано слово.
Стаття 64.
Стаття 65.
Якщо депутат своєю поведінкою заважає проведенню засідання ради, головуючий на засіданні попереджає його персонально і закликає до порядку. Після повторного попередження протягом пленарного засідання головуючий на засіданні за згодою більшості присутніх депутатів, визначеною шляхом голосування без обговорення може запропонувати депутату залишити зал до кінця засідання. Якщо депутат відмовляється залишити зал, головуючий припиняє засідання до виконання депутатом його вимоги. У таких випадках за висновком комісії з питань з питань регламенту, депутатської етики, законності та громадського порядку рада без обговорення може прийняти рішення про позбавлення депутата права брати слово у наступному пленарному засіданні. Це рішення доводиться до відома виборців.
Глава 14. Протокол і справа засідання
Стаття 66.
Стаття 67.
До протоколу засідання ради додається:
Стаття 68.
РОЗДІЛ IIІ
Депутати, посадові особи і органи міської ради.
Глава 1. Депутати міської ради
Стаття 69.
Правовий статус депутата міської ради визначено Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Законом України “Про статус депутатів місцевих рад”.
Стаття 70.
Депутатам міської ради видаються посвідчення.
Стаття 71.
Глава 2. Міський голова
Стаття 72.
Компетенція та повноваження міського голови визначаються Конституцією та законами України.
Глава 3. Секретар міської ради
Стаття 73.
Компетенція та повноваження секретаря міської ради передбачена ст. 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та іншими законами України.
Глава 4. Постійні комісії ради
Стаття 74.
Повноваження постійних комісій ради визначаються ст. 47 Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Стаття 75.
Глава 5. Тимчасові контрольні комісії ради
Стаття 76.
Глава 6. Виконавчий комітет міської ради
Стаття 77.
Виконавчий комітет ради міської ради утворюється радою за поданням міського голови.
Глава 7. Помічник-консультант депутата
Стаття 78.
Депутат може мати до п'яти помічників-консультантів, які працюють на громадських засадах, правовий статус, права та обов’язки яких визначаються ст. 29-1 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та положенням про помічника-консультанта депутата.
РОЗДІЛ ІV
Глава 1. Депутатські запити та депутатські звернення
Стаття 79.
РОЗДІЛ V
Глава 1. Відповідальність органів та посадових осіб міської ради
Стаття 80.
РОЗДІЛ VІ
Глава 1. Прикінцеві положення
Стаття 81.
Зміни та доповнення до цього Регламенту затверджуються на пленарному засіданні ради за пропозицією депутатів, виконавчих органів та посадових осіб ради.
Секретар міської ради (підпис) О.М. Сидорович
Постійна комісія з питань бюджету, збору податків, економічної політики, інвестицій, підприємництва, транспорту і зв’язку у складі:
Будзівула Віталій Володимирович - голова комісії
Бартошик Олег Володимирович
Куйбіда Тарас Ярославович
Ластовський Ярослав Володимирович
Медвідь Василь Михайлович
Олійник Віктор Володимирович
Первухіна Ольга Петрівна
Холявка Микола Орестович
Цибрій Ігор Анатолійович
Постійна комісія з питань культури, освіти, охорони здоров’я, молоді та спорту, соціального захисту населення, національного відродження, молодіжної політики, туризму, партнерства громад у складі:
Горгота Леся Зіновіївна - голова комісії
Кубішин Тетяна Зіновіївна
Рудий Михайло Богданович
Сидорович Юрій Ярославович
Стояновська Мар’яна Ярославівна
Шаваровський Тарас Володимирович
Постійна комісія з питань інфраструктури, комунальної власності і комунального господарства, управління майном громади у складі:
Саламак Василь Михайлович - голова комісії
Бідна Галина Володимирівна
Костик Михайло Орестович
Кривуцький Василь Іванович
Чучман Леся Миколаївна
Постійна комісія з земельних питань, екології, містобудування, архітектури та охорони історичного середовища міста у складі:
Городиловський Тарас Петрович - голова комісії
Бабінська Мирослава Романівна
Барабаш Йосип Петрович
Задорожний Василь Миколайович
Ковальський Мар’ян Миронович
Кушнір Роман Михайлович
Сембай Олександра Ярославівна
Торський Тарас Васильович
Тютін Олександр Володимирович
Постійна комісія з питань регламенту, депутатської етики, законності та громадського порядку у складі:
Піддубна Христина Григорівна - голова комісії
Костюк Володимир Васильович
Недзельський Володимир Йосипович
Стецюк Іван Романович
№ З/П |
ПІБ |
ПОСАДА |
1 |
РИБАХА БОГДАН ВОЛОДИМИРОВИЧ |
Золочівська міська рада, перший заступник міського голови |
2 |
ГАВРИШКІВ ВАСИЛЬ РОМАНОВИЧ |
Золочівська міська рада, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради |
3 |
ОКРЕПКИЙ ЯРОСЛАВ РОМАНОВИЧ |
Золочівська міська рада, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради |
4 |
СИДОРОВИЧ ОЛЕГ МИРОНОВИЧ |
Золочівська міська рада, секретар міської ради |
5 |
КОВАЛЬСЬКИЙ МАР’ЯН МИРОНОВИЧ |
Золочівська міська рада, керуючий справами виконавчого комітету |
6 |
КРИНИЦЬКА ОКСАНА МИКОЛАЇВНА |
Пенсіонер |
7 |
НОВОСАД ГАЛИНА МИКОЛАЇВНА |
ПП "Галкомсервіс", директор |
8 |
БУКОВСЬКИЙ АНДРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ |
Управління Державної казначейської служби України у Золочівському районі Львівської області, начальник управління |
9 |
ШУМАКОВА ВІКТОРІЯ АНАТОЛІЇВНА |
Управління соціального захисту населення Золочівської РДА, начальник управління |
10 |
КОРОВЕЦЬКИЙ МИХАЙЛО ПЕТРОВИЧ |
Золочівське МВ ЖКП, в.о. начальника Золочівського МВ ЖКП |
11 |
НАЛУЖНИЙ СТЕПАН ЯРОСЛАВОВИЧ |
ТзОВ "Ірина", директор |
12 |
ВЕРЕДА СВІТЛАНА МИКОЛАЇВНА |
Приватний підприємець |
13 |
КУХАРСЬКИЙ ПЕТРО МАРКОВИЧ |
Голова фермерського господарства «Кухарський Петро Маркович» |
14 |
ДЕНИС РОМАН ЗІНОВІЙОВИЧ |
Золочівська державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Львівській області, начальник |
15 |
ВЕНГЕР ЛІЛІЯ ВЛАДИСЛАВІВНА |
Плугівський НВК I-III ст, директор |
16 |
АДАМИК МИКОЛА ПЕТРОВИЧ |
Радник начальника східного РЕМ ПрАТ «Львівобленерго» |
17 |
ТИМКІВ БОГДАН РОМАНОВИЧ |
ЖКП «Перспектива», начальник |
18 |
ДМИТРІВ ГАЛИНА МИХАЙЛІВНА |
Староста сіл Колтів, Кругів, Хмелева, Руда-Колтівська, Опаки, Верхобуж. |
19 |
ЯРОВА МИРОСЛАВА РОМАНІВНА |
Староста сіл Струтин, Підгородне, Золочівка, Козаки, Лука, Зарваниця, Кобилеччина, Кийків. |
20 |
КМИЦЬ БОГДАН СТЕПАНОВИЧ |
Староста села Вороняки. |
21 |
ВОВК СВІТЛАНА ВАСИЛІВНА |
Староста сіл Єлиховичі, Городилів, Копані, Обертасів, Зозулі, Монастирок. |
22 |
КІНДРАТ ОЛЕКСАНДРА ВОЛОДИМИРІВНА |
Староста сіл Білий Камінь, Бужок, Розваж, Підлисся, Гавареччина, Черемошня. |
23 |
КУПРЕЄВ ВОЛОДИМИР АНДРІЙОВИЧ |
Староста сіл Почапи, Хильчиці, Жуличі. |
24 |
СЕНЧУК ЯРОСЛАВ РУСЛАНОВИЧ |
Староста сіл Ясенівці, Бонишин, Залісся. |
25 |
ОЛЕКСІВ ЛЕСЯ ПЕТРІВНА |
Староста сіл Червоне, Княже. |
26 |
ВЕНЯРСЬКА МАРІЯ ІГОРІВНА |
Староста сіл Гончарівка, Скварява, Стадня. |
27 |
ЛУКАСЕВИЧ МАРІЯ МИХАЙЛІВНА |
Староста сіл Гологори, Трудовач, Зашків, Майдан-Гологірський, Гологірки, Стінка |
28 |
ДУЖИЙ ОРЕСТ ОЛЕКСІЙОВИЧ |
Староста сіл Підлипці, Тростянець, Новоселище, Плугів, Кам’янисте. |
29 |
ГЕТЬМАНЧИК МИХАЙЛО АНТОНОВИЧ |
Староста сіл Сасів, Ушня, Побіч, Грабово, Гутище, Бір, Хомець, Папірня, Пісок. |
30 |
БРОСЛАВСЬКИЙ АНДРІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ |
Староста сіл Велика Вільшаниця, Митулин, Новосілки. |
Номер терито-ріального виборчого округу |
Опис меж територіального виборчого округу |
П І П депутата |
Контактний телефон |
1. |
вул. Базарна, Бенівська, Валова, Варівна, В. Кука, Героя України Р. Шухевича, Героя України Ст. Бандери (буд. № 1 - 7) |
Дубно Богдан Ярославович |
(067) 766-33-58 |
2. |
вул. Героя України Ст. Бандери (буд. № 8 - 40), Г. Стефаніва, Зарічна, Зелений Луг, І. Котляревського, І. Сірка, Козацька, Лазенна, Лазенна-бічна |
Вонс Світлана Миколаївна |
(067) 906-73-73 |
3. |
вул. М. Кривоноса, Неціла, Новий Світ, О. Безпалька, Паркова, Передмістя, Р. Дурбака, Спадиста, Т. Ваня, Ш. Руставелі |
Воронюк Володимир Миколайович |
(097) 747-88-04 |
4. |
вул. Міцкевича, Болгарська, Б. Пелеха, В. Івасюка, І. Крилова (1-25а) |
Слободян Юлія Ігорівна |
(068) 505-25-66 |
5. |
вул. І. Крилова (27, 27А, 29), І. Франка, Літописця Нестора, Партизанська |
Савчук Андрій Юрійович |
(096) 090-99-95 |
6. |
вул. Польна, С. Ковалевської, У. Кармелюка, провул. І. Франка |
Анін Іван Васильович |
(067) 918-97-84 |
7. |
вул. Будівельна, Вокзальна, Вороняцька, Гайдамацька (буд. № 2-12) |
Барабаш Йосип Петрович |
(067) 508-94-49 |
8. |
вул. Гайдамацька (буд. № 14-19), Джерельна, Крута, Промислова, Січових Стрільців (№ 26-26Е) |
Куйбіда Тарас Ярославович |
(067) 943-75-30 |
9. |
вул. Січ. Стрільців (№ 27-53) |
Рудий Михайло Богданович |
(097) 376-01-09 |
10. |
бульвар Г. Сковороди, вул. В. Пачовського, Героїв Небесної Сотні, Героїв УПА, Замкова, І. Мазепи, І. Репіна, І. Труша |
Сидорович Олег Миронович |
(093) 929-17-71 |
11. |
вул. К. Тімірязева, М. Коперніка, М. Лермонтова, М. Феньвеші, О.Пушкіна, Перемоги |
Сидорович Олег Миронович |
(093) 929-17-71 |
12. |
вул. Підзамче, Січових Стрільців (1-1Б, 2А-14Б), Спортивна, Тернопільська, провулок М. Феньвеші |
Тершовчин Микола Іванович |
(097) 909-66-42 |
13. |
вул. Б. Хмельницького (буд. № 1-7) |
Медвідь Василь Михайлович |
(097) 399-71-90 |
14. |
вул. Б. Хмельницького (буд. № 8-47), Вишнева, Електрична, Львівська (буд. № 1-13Б) |
Мірчук Віктор Андрійович |
(098) 549-22-07 |
15. |
вул. Львівська (буд. № 14-49) |
Гладкий Антон Романович |
(067) 672-15-56 |
16. |
вул. Львівська (буд. № 50-91), М. Залізняка, Довбуша |
Юрцан Володимир Михайлович |
(097) 722-75-80 |
17. |
вул. В. Домбровського, В. Симоненка, генерала Тарнавського, М. Шашкевича (буд. № 1-30) |
Стецюк Іван Романович |
(097) 180-26-45 |
18. |
вул. М. Шашкевича (буд. № 31-108) |
Бойко Тетяна Олексіївна |
(067) 295-28-08 |
19. |
вул. Січових Стрільців (буд. № 15-25А) |
Колодка Дмитро Ігорович |
(067) 773-90-61 |
20. |
вул. Шмигельського, Бродівська, Бродівська-бічна, В. Барвінського (буд. № 1-60) |
Легоцька Тетяна Леонідівна |
(067) 340-62-97 |
21. |
вул. В. Барвінського (буд. № 62-126В), Вітрова, Галицька, Закарпатська, Заріччя (буд. № 1-77) |
Хомич Володимир Богданович |
(097) 514-81-25 |
22. |
вул. Заріччя (буд. № 78-131), Л. Українки, Олега Ольжича, Олени Пчілки, Покрови, П. Сагайдачного, С. Крушельницької, Щитова, Ярослава Мудрого, пров. В. Барвінського |
Кравчук Тарас Олексійович |
(096) 740- 62-87 |
23. |
вул. В. Стуса, Дачна, Зелена, І. Богуна, І. Гонти, Лідіце, Марка Черемшини, Миру, Набережна, Озерна, О. Кобилянської |
Будзівула Віталій Володимирович |
(097) 395-96-29 |
24. |
вул. П. Мирного, П. Дорошенка, Польна-бічна, Садова, Сонячна, Т. Шевченка (буд. № 1-60А) |
Джула Василь Богданович |
(067) 674-02-74 |
25. |
вул. Т. Шевченка (буд. № 62-228), Т. Шевченка-бічна, Т. Шевченка-дольна, Т. Шевченка-луг |
Городиловський Тарас Петрович Чучман Леся Миколаївна |
(067) 985-88-44
(097) 495-96-93 |
26. |
вул. Ак. Павлова, Д. Яворницького, І. Огієнка, М. Гастелло, Січ. Стрільців (буд. № 2-2к. 45) |
Шаваровський Роман Зіновійович |
(067) 813-64-35 |