вул. Шашкевича Маркіяна, буд. 22

(03265)42322

(03265)42376

mail@zlmr.gov.ua

  • foto winter 1
  • castle 2
  • foto winter 2

Агропромисловий розвиток

Особливості обробок пестицидами медоносів

      

В умовах широкого застосування хімічних препаратів у сільському і лісовому господарстві все гострішою стає проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь. Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, призводить до масової загибелі бджіл та інших корисних комах, які є запилювачами цих культур. Мед, отриманий з обробленої пестицидами культури, містить їх залишки, що знижує харчові та лікувальні властивості цього цінного продукту. Такий мед є джерелом отруєння бджолиного розплоду, що також негативно впливає на життєздатність та продуктивність бджолосімей і пасіки в цілому.

       Масова загибель бджіл може призвести до зникнення багатьох видів рослин, у тому числі сільськогосподарських, оскільки майже 80 % з них запилюють медоносні бджоли.

Також ентомологи довели, що під дією пестицидів у бджіл погіршується пам'ять та інші розумові здібності. Пестициди викликають у бджіл епілепсію. Найнебезпечніші для комах комбіновані пестициди. Виявилося, що вже через 4 дні після першого контакту з пестицидами близько 30% бджіл втрачало здатність до навчання й починало гірше проходити тести на запам'ятовування запаху квітів. Попередні дослідження засвідчили, що гліфосат може вплинути на здатність бджіл навчатися та орієнтуватися у просторі.

       Протягом останніх 3-5 років в Україні посівні площі під ріпак, соняшник збільшуються, а відтак частіше застосовуються інсектициди. При цьому пестициди, якими обробляють поля проти шкідників, не вбивають бджіл, а роблять їх уразливими до кліщів та несприятливих факторів навколишнього середовища (рис. 1).

Тому для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на бджіл, людину і навколишнє середовище, сільськогосподарські підприємства повинні суворо дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з ними.

       Узгодження з територіальними громадами (оповіщення) часу, періодичність оброблення сільськогосподарських культур та земель пестицидами і агрохімікатами, дотримання просторової ізоляції з населеними пунктами, не перевищення норм внесення засобів захисту рослин та суворе дотримання правил техніки безпеки при роботі з ними, забезпечать уникнення можливого негативного впливу пестицидів на людину, бджіл та навколишнє середовище.      

Для запобігання випадків отруєння бджіл під час обробітку сільськогосподарських культур, необхідно дотримуватись правил, що встановлені законодавством України.

          

      

       Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати “Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні”, доповненням до “Переліку” та інструкціям з безпечного застосування пестицидів, які затверджені постановами Міністерства охорони здоров’я та Мінприроди.

     Фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно ст.37 Закону України “Про бджільництво”, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

     Оскільки, господарства повідомляють населення про місце і час обробок пестицидами через територіальну громаду, то власники пасіки повинні зареєструватись в сільській раді, на території якої вони знаходяться.

     Роботи з пестицидами, враховуючи вплив та безпечність для бджіл, слід проводити у вечірні (18–22) та ранкові (до 8-10) години, при мінімальних висхідних повітряних потоках шляхом обприскування наземною апаратурою, при цьому пасіки необхідно вивести не менш ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати їх на термін до п’яти діб залежно від внесеного препарату.

     Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації і до цвітіння (в ранкові та вечірні години). Обробки інсектицидами в садах, на посівах ріпаку та інших медоносних культурах в період цвітіння не проводять.

     Працівники, які працюють з пестицидами і агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск та посвідчення до робіт з пестицидами і агрохімікатами.

     Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст.21 Закону України “Про захист рослин”,  ст. 38 Закону України “Про бджільництво” та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

М. В. Кузьменко, провідний спеціаліст – державний

фітосанітарний інспектор відділу контролю за обігом засобів захисту

рослин ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області

Відкритий ринок землі в Україні: представники юриспруденції поділились досвідом перших кроків роботи в умовах реформи

З 1 липня в Україні набув чинності закон, який скасовує дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Це один з основних законів, що впроваджує земельну реформу в країні та знаменує собою довгоочікуване відкриття ринку земель.

Сьогодні, 30 липня, минає місяць від набуття чинності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Відтак, у Західному Міжрегіональному управлінні Мін’юсту відбулась інформаційно-просвітницька конференція на тему ринку землі.

Присутні: заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний, начальник юридичного управління апарату ЛОДА Максим Василишин, директор департаменту агропромислового розвитку адміністрації Тетяна Гетьман, начальник Західного міжрегіонального управління Мін’юсту Тарас Грень. Також на відеозв’язку були учасники від Держгеокадастру Львівської, Рівненської та Волинської областей.

Під час обговорення представники влади, юридичної сфери та підприємці наголосили на важливості впровадження земельної реформи. Зокрема, учасники конференції обмінювались своїм досвідом роботи в нових умовах.

Мета конференції – дати відповідь присутнім на найактуальніші питання про ринок землі, тим самим, покращити взаємодію з суб’єктами державної реєстрації, а також підвищити їхній рівень кваліфікації.

«Питання ринку землі зараз потребує значної уваги, як від органів влади, так і підприємців чи пересічних громадян. Адже сьогодні українці мають право та є в змозі самостійно користуватись майном, у тому числі також землею сільськогосподарського призначення. Впевнений, що люди, які причетні до запуску ринку землі з практичної чи правової точки зору націлені на те, щоб актив, який належить народові працював в інтересах громадян. Своєю чергою, переконаний, що взаємодія між Львівською облдержадміністрацією, структурних підрозділів та департаментів ЛОДА, а також Міжрегіональним управлінням юстиції сприятиме пожвавленню цьому процесові», - зазначив під час конференції Віталій Загайний.

Серед головних тем, що винесли на обговорення:

  • Основні аспекти законодавства у сфері земельних правовідносин;
  • Зміни, які відбулись у громадах відповідно до Закону;
  • Умови купівлі/продажу землі сільськогосподарського призначення;
  • Порядок роботи нотаріусів, згідно з чинним законодавством.

Довідково:

До завдань земельної реформи входить: перехід державних земель у повноцінне розпорядження громад, спрощення процедур у сфері земельних відносин, поява в орендаря переважного права на придбання земельних ділянок, відкритість інформації про землю та ресурси та чесний спосіб торгів на аукціонах.