вул. Шашкевича Маркіяна, буд. 22

(03265)42322

(03265)42376

mail@zlmr.gov.ua

  • foto winter 1
  • castle 2
  • foto winter 2

Медичні послуги в громаді

Дорослі можуть отримати безоплатну ургентну стоматологічну допомогу

Стоматологічна допомога включена в Програму медичних гарантій 2022. Дорослі можуть отримати безоплатну ургентну стоматологічну допомогу.

У чому полягає ургентна допомога?

Це усунення гострого болю та лікування станів, які загрожують життю. Наприклад, пульпіт, перелом зуба, невралгія трійчастого нерва, хімічний опік слизової рота, слинокам’яна хвороба, карбункули, фурункули, травми м'яких тканин щелепно-лицевої ділянки.
Які стоматологічні послуги для дорослих покриваються:

  • первинний огляд та оцінка стану стоматологічного здоров’я;
  • ургентна допомога дорослим зі своєчасним знеболенням;
  • хірургічні втручання під час надання ургентної стоматологічної допомоги.

Програма медичних гарантій 2022 не покриває послуги протезування та ортодонтії.
Наголошуємо, що планова стоматологічна допомога для дорослих — платна. Оплата за послугу здійснюється офіційно у касу закладу за тарифом, який встановлює власник медзакладу.
До планової допомоги відносяться проблеми, які не загрожують життю, але потребують медичного втручання. Наприклад, лікування карієсу, чистка зубного каменя тощо. Здебільшого це проблеми, яких можна уникнути дотримуючись щоденної гігієни зубів.

Патологоанатоминя не рекомендує: про електронні сигарети та кальяни

Щороку 85 тисяч українців помирають від хвороб, спричинених курінням. Проте дим від цигарок, кальянів та електронних сигарет шкодить не тільки курцям, але й тим, хто їх оточує.

11 серпня виповнюється рівно місяць відтоді, як запрацювала норма Закону України №2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового та нікотинового викидів. Завдяки ньому ще більше громадських місць будуть захищені від токсичного диму. Спільно з експерткою Вікторією П’єц розповідаємо, чому це хороша новина.

Щодня на просторах Інтернету, у кіосках та супермаркетах ми бачимо рекламу електронних сигарет та інших пристроїв для нагрівання тютюну. Часто зірки шоубізнесу їх рекламують, ніби вони безпечні. Чому насправді це не так, і які зміни в нашому організмі відбуваються від паління електронних сигарет — читайте у матеріалі.

Перша шкода — канцерогенний вплив на клітини організму. Його спричиняє речовина, що міститься в електронній сигареті, а саме — пропіленгліколь. При нагріванні він перетворюється в пропіленоксид — сильний канцероген, що сприяє переродженню (мутації) здорових клітин у злоякісні (ракові).

Скільки часу потрібно палити, щоб отримати рак? Деколи достатньо й однієї затяжки. Настільки сильний канцерогенний вплив на організм.

Друга шкода від електронних сигарет, вейпів та кальянів — нікотин. Ця речовина впливає на всі системи організму, а найбільше — на серцево-судинну та нервову. Унаслідок цього може розвинутися атеросклероз судин, інфаркт міокарда чи інсульт головного мозку. Також нікотин впливає на репродуктивну систему як чоловіків, так і жінок — знижується фертильність (здатність до запліднення).

У складі електронних пристроїв для куріння є ароматизатори: діацетил та ацетилпропіоніл. Небезпечні вони тим, що сприяють склерозу альвеол, через що порушується дихальна функція легень та розвиваються хронічні захворювання легеневої тканини.

Електронні сигарети містять ще й акролеїн — сполуку, що утворюється при нагріванні гліцерину. Акролеїн може спровокувати астму та хронічні захворювання легень.

Пристрої часто є не якісними, вартість їх доволі дешева, і сировина для їх виготовлення — не найкращого ґатунку. Вони є вибухонебезпечними.

Вейпи та електронки — не стерильні. Тому якщо ви користуєтесь одним вейпом із кимось ще, то просто обмінюєтесь флорою один одного. Та й навіть у сумці на вейп осідають бактерії. Тому електронні пристрої для куріння можуть стати джерелом карієсу, пародонтозу, ковіду, герпес вірусної інфекції.

Від вживання вейпів можна померти? Так, лише в США станом на 2019 рік зафіксовано 34 випадки смерті від опіків дихальних шляхів після паління вейпів.

Тема електронних сигарет доволі нова, але навколо них є безліч міфів.

Міф № 1. Електронні сигарети та кальян безпечніші, ніж звичайні. Це дійсно міф. Безпечного паління просто не буває. Якщо ви палите кальян годину, це завдає шкоди організму, яка рівна сотні викурених сигарет. За один сеанс куріння кальяну людина вдихає 74,1 л диму, який містить ті самі речовини, що й звичайні сигарети (нікотин, солі важких металів та інші). Те саме стосується й електронних сигарет, які мають у складі безліч токсичних речовин та їх сполук: пропіленгліколь, акролеїн, діацетил та ацетилпропіоніл тощо.

Міф № 2. Електронні сигарети та кальян не викликають залежності. Ні, це міф. Основний компонент, що поєднує всі ці пристрої — нікотин. А він, власне, викликає важку психічну залежність та впливає на швидкість передачі сигналів нейронними зв’язками. Доведено, що люди, які палять вейпи глибше й частіше, затягуються через смак та запах пристроїв.

Міф № 3. Електронні сигарети та кальян безпечні для оточення.

Коли поруч із вами хтось палить (без різниці — вейп, кальян, сигарету), ви автоматично стаєте пасивними курцями — вдихаєте дим і пари зі шкідливими речовинами, які наведені вище. Так, у меншій кількості ніж курець (там речовини одразу потрапляють у нижні дихальні шляхи), але все ж потрапляють і до вас.

Міф № 4. Електронні сигарети та кальян допомагають кинути палити сигарети.

Черговий міф. Усі електронки та кальяни — ароматизовані, тому містять меншу кількість нікотину, ніж звичайні сигарети. Щоби мозок отримав звичну дозу нікотину, людина затягується глибше й частіше — відповідно, починає навпаки курити більше. Доза нікотину залишається та сама, і шкода для організму така ж.

Міф № 5. Безнікотинові суміші не шкодять легеням.

Безнікотинових сумішей просто не буває, завжди є хоча б мінімальна кількість (0,01 %). А ще не забуваємо про ароматизатори, гліцерин, пропіленоксид, діацетил та ацетилпропіоніл, які можуть потовщувати легеневу тканину (альвеоли), утворюючи рубці на легенях, які ніколи не зникнуть. До того ж можна заробити астму, рак легень та хронічні обструктивні захворювання.

Отже, безпечного паління не існує. Ніякого. Не будьте ні активними, ні пасивними курцями.

Ми пишаємося тим, що Україна здобула неабияких успіхів у регулюванні меншої доступності тютюнових виробів. 11 серпня виповнюється рівно місяць відтоді, як запрацювала норма Закону України №2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового та нікотинового викидів. Згідно із статтею 13 цього Закону у визначених громадських місцях заборонено куріння із застосуванням тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕНів) на рівні із звичайними сигаретами, кальянами, електронними сигаретами, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згорання. Вільними від куріння стали території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, приміщення готелів, ресторанів, гуртожитків, органів влади, дитячі майданчики, підземні переходи, вокзали і зупинки громадського транспорту. Відповідальність нестимуть і курці-порушники, і суб’єкти господарювання, де вчиняється правопорушення. Сума штрафу — від 1 000 до 15 000 грн залежно від суб’єкта і частоти порушень. Скаргу можна подати у електронний спосіб, навіть з телефону. Органи місцевого самоврядування мають повноваження встановлювати додаткові вільні від куріння місця.Згідно із репрезентативним дослідженням проведеним на замовлення ГО «Життя» Київським міжнародним інститутом соціології у травні 2022 року, 80-92% опитаних підтримують запроваджені норми щодо заборони продажу неповнолітнім, використання ТВЕНів у громадських місцях і розширення переліку громадських місць вільних від куріння.

Вікторія П'єц

Як внутрішньо-переміщеним особам отримати вузькоспеціалізовані медичні послуги у КНП «Золочівська ЦРЛ»

З початку військової агресії російської федерації проти України МОЗ прийняло низку рішень та заходів, щоб спростити доступ українців до необхідних медичних послуг та лікарських засобів.

Так, українці, які були змушені змінити місце проживання через військову агресію рф (ВПО), мають можливість отримати первинну медичну допомогу за місцем фактичного перебування, без декларацій та направлень, у будь-якій лікарні, якщо вона здатна забезпечити необхідне лікування.

  • За первинною медичною допомогою потрібно звертатися до сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів.
  • Для отримання спеціалізованої допомоги необхідно направлення.
Хто може виписувати направлення?
 
Виписувати направлення можуть всі лікарі в медичній системі, від сімейних до високоспеціалізованих, коли вважають за потрібне залучення до лікування фахівця іншої спеціалізації, додаткові обстеження, процедури, госпіталізацію.
 
Який строк дії направлення?
 
Термін дії направлення – 1 рік. Проте пацієнту краще дотримуватись рекомендацій лікаря щодо термінів проходження обстеження чи отримання консультації спеціаліста, на які направлено пацієнта.
 
Яка інформація міститься в направленні?
 
У направленні не зазначається заклад чи лікар, до якого направляють пацієнта, зазначається код послуги та інформація про заклад і лікаря, який створив направлення. Місце отримання послуги пацієнт може обрати самостійно у будь-якій лікарні, яка має контракт з НСЗУ і може надати відповідні медичні послуги.
Нагадуємо, що для того, щоб забезпечити доступ пацієнтів до медичних послуг, під час війни діють як електронні, так і паперові направлення.
 
Телефон для довідок КНП «Золочівська ЦРЛ»: +38 097-909 69 92
 
Дізнатися перелік закладів, де можна безоплатно отримати потрібну консультацію або пройти додаткову діагностику, можна за номером контакт-центру НСЗУ: 16-77
 
Створено за підтримки проекту USAID Ukraine - USAID Україна «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Як допомогти дітям подолати психологічні навантаження, пов’язані з початком нового навчального року в умовах війни?

Перше вересня цьогоріч видалося складним не лише для першокласників. Адже велика кількість школярів через війну змінили своє місце проживання або йдуть в іншу школу, через те що їх навчальний заклад пошкоджений російськими ракетами.

До чого готуватися батькам?

       1. Дітям знадобиться більше часу на повторення матеріалу

Українські учні вже тривалий час позбавленні безперервного навчального процесу. До звичного «літнього відкату» приєднався стрес, викликаний трагічними подіями в Україні, та «зламаним» процесом навчання через пандемію коронавірусу, а надто – через війну.

       2. Можливі труднощі у навчанні: знижена концентрація, відстороненість, погіршення пам’яті тощо

Не варто прискорювати процес надолуження – все поступово пригадається. Поясніть це дітям, щоб зняти їхню тривогу.

       3. Необхідність у додатковій стимуляції концентрації уваги

Діти під час навчання можуть крутити щось в руках, гойдатися на стільці – це не відволікання, а спосіб «відгальмувати» зайві сигнали – і саме так багато хто концентрується. Не забороняйте це робити.

       4. Можливі зміни самооцінки дитини

Коли ми проживаємо складний досвід чи стрес, змінюється наша самооцінка, тому нині діти часто живуть в режимі очікування невдачі. Їм потрібен досвід перемог і підтримка. Давайте їм маленькі завдання, в яких був би швидкий результат. Відзначайте перемоги. На одне критичне зауваження має бути не менше трьох схвальних реакцій.

       5. Дратівливість, швидка втомлюваність

Пристосування до нових, незнайомих обставин та людей виснажує. Тож зараз школярі можуть бути більш дратівливими, швидше втомлюватися.
 
Якщо зменшити стрес й повноцінно включитися в навчальний процес самостійно не виходить, зверніться до дитячого психолога.
 
У лікувально-діагностичному відділенні КНП «Золочівська ЦРЛ» працює кабінет дитячої та підліткової психології.
 
📞 Телефон для довідок: +38 097-909 69 92
 
Створено за підтримки проекту USAID Ukraine - USAID Україна «Підтримка реформи охорони здоров’я».