вул. Шашкевича Маркіяна, буд. 22

(03265)42322

(03265)42376

mail@zlmr.gov.ua

  • foto winter 1
  • castle 2
  • 20230505 125501
  • 20230505 130318
  • 1020230505 150059

Новини

Мишоподібні гризуни - вороги посівів сільськогосподарських культур

Мишоподібні гризуни – дрібні шкідливі гризуни з класу ссавців. До них належать шкідники з родини мишей та хом»якоподібних. В Україні налічується 38 видів гризунів – ховрахи, пацюки, миші і полівки. Всі вони харчуються рослинною їжею і характеризуються дуже високою плодючістю та здатністю мігрувати з одного поля на інше в пошуках їжі, завдаючи значних збитків сільськогосподарському виробництву. Мишоподібні гризуни є надзвичайно ненажерливими, багатоїдними шкідниками.

На території нашого регіону створились сприятливі умови для розвитку та розмноження мишоподібних гризунів.  Тепла та помірно-волога погода,  достатня кормова база стимулюють активне розмноження мишоподібних гризунів. Збір врожаю кукурудзи та соняшнику змусив шкідників поступово мігрувати на розміщені поряд посіви озимих культур. На озимих культурах виявлено заселення та живлення мишоподібних гризунів  за чисельності 1 колонія/га.

Серед мишоподібних гризунів найбільш поширеними та шкідливими у посівах сільськогосподарських культур є полівка звичайна.  Зустрічаються також миші: хатня та польова. Ці шкідники харчуються понад  200 видами рослин та характеризуються дуже високою плодючістю. Протягом року самки дають від 3 – 4 до 7 і більше приплодів по 3–8 і більше малят у кожному. За добу вони можуть з’їсти таку кількість корму, що становить 25–40% їхньої маси, а молоді особини ще більше. За наявності 5-6 колоній на 1 га і неправильному або несвоєчасному захисті посівів втрати врожаю зернових можуть становити 35-40%. Харчуючись сходами озимих, гризуни утворюють у посівах «прогалини». В роки ж масового розмноження іноді виникає потреба в пересіві пошкоджених масивів. Мишоподібні шкідники не лише завдають значних збитків сільськогосподарському виробництву, а є також переносниками багатьох хвороб, небезпечних для людей та свійських тварин – лептоспірозу, псевдотуберкульозу, туляремії та ін.

Заходи з контролю щільності популяцій мишоподібних гризунів поділяють на профілактичні й винищувальні. Застосовуючи  хімічні методи, слід враховувати видовий склад гризунів. Так, найкращою принадою для мишей, що харчуються насінням рослин, є зерно пшениці.  Проте ефективність зернової принади  у боротьбі  проти полівок  в окремих випадках (особливо взимку на озимій пшениці з густим і високим травостоєм) може бути дуже низькою, адже молоді полівки, що народжуються взимку, зерном не харчуються  і тому зернової принади уникають.  Не слід використовувати зернових отруєних  принад  у боротьбі  з польовою мишею, бо польова миша (і лише вона) поїдаючи зерно  (зокрема пшеницю) завжди вилущує його, відкидаючи оболонку, що містить у собі найбільше отрути.

Фахівці наголошують, що застосування навіть найефективнішого хімічного засобу не врятує від повторного заселення мишоподібними гризунами. Тому для досягнення бажаного результату у зниженні чисельності гризунів слід чітко дотримуватися рекомендованих методів, важливо визначити домінуючий  вид та чисельність гризунів на конкретній площі, фазу розвитку популяції і щільність заселення, а вже потім вдаватися до дій. Регулярні обстеження та вчасний захист дадуть змогу запобігти  ускладненню фітосанітарного стану та сприятимуть успішній перезимівлі сільськогосподарських культур.

Найважливішими профілактичними заходами є агротехнічні : дотримання сівозміни, боротьба з бур»янами на полях і в місцях резервації  гризунів ( у лісосмугах та на узбіччях доріг), своєчасне і без втрат збирання врожаю,, своєчасна і якісна оранка. Усе це позбавляє  гризунів кормової бази і надійного сховища. Для захисту складських приміщень, зерносховищ, господарських будівль та приміщень, насамперед необхідно забезпечити непроникливість у них гризунів і дотримуватись належного санітарного стану.

За наявності 3 і більше жилих колоній гризунів на гектарі озимини необхідно терміново вжити винищувальних заходів, застосовуючи головним чином хімічні та біологічні засоби –родентициди , які включені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» у 2023 році. Хімічні препарати слід застосовувати обережно з обов’язковим дотриманням техніки безпеки. Важливо знати, що  лише оригінальні препарати відповідальних та авторитетних виробників можна безпечно використовувати за умови дотримання регламентів їх застосування.  Надзвичайно важливо правильно внести препарат – безпосередньо у нори гризунів та притоптати, уникнувши розсипання принади.

Альтернативою хімічному методу є біологічний – безпечний для навколишнього середовища та в рази дешевший за хімічні препарати .На сьогодні  одним із найперспективніших препаратів є бактероденцит, його ефективність на рівні з хімічними препаратами. Основу препарату складає зерно, оброблене в лабораторних умовах бактеріями мишачого тифу. При поїданні принади гине до 95 % гризунів протягом 5-14 днів. На відміну від хімічних препаратів, при застосуванні бактероденциду для зараження здорового гризуна достатньо просто контакту з вже хворим звірком, що призводить до загибелі всієї колонії гризунів. Жоден препарат хімічного походження такими властивостями не володіє. Препарат найдоцільніше застосовувати проти мишоподібних гризунів на полях, пасовищах, лісосмугах, скиртах, складах, також можна застосовувати в домогосподарствах, оскільки він є безпечний для домашніх тварин.

Бактероденцид - біологічний препарат, який надійно захищає врожай та безпечний для людей та довкілля, дає можливість уникнути отруєння птахів та тварин.

Під час проведення захисних заходів від мишоподібних гризунів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни, виконувати інструкції по застосуванню препаратів.

 

Провідний спеціаліст відділу захисту рослин,

фітосанітарної діагностики та прогнозування

ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області               Марія КУЗЬМЕНКО

Золочівська громада вшанувала памʼять жертв Голодомору 1932-1933 років та інших штучних масових голодів 1921-1923, 1946-1947 років

25 листопада 2023 року золочівська громада вшанувала памʼять жертв Голодомору 1932-1933 років та інших штучних масових голодів 1921-1923, 1946-1947 років. Цього року ми вшановуємо пам’ять жертв сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни росії проти України, яка триває вже рік і дев'ять місяців.
Через дев’ять десятиліть після Голодомору-геноциду проти українців знову застосовують геноцидні практики. У нинішній війні росія переслідує ту саму мету, що й під час Голодомору 1932–1933 років – знищення української ідентичності, української нації, мови, культури. І тоді, і нині росія намагається зламати волю українців до спротиву, кидає проти нас весь свій терористичний арсенал.

Золочівська громада стала на коліна, дякуючи за мужність загиблому воїну Володимиру Пуківському

У четвер, 23 листопада 2023 року, попрощалися із захисником, мужнім бійцем та земляком Володимиром, який боронив українську землю від російського окупанта. В останню путь його проводжали всією великою громадою, друзі, однокласники, бойові побратими…
Вірний військовій присязі молодший сержант Володимир Пуківський загинув під час виконання бойового завдання 11 листопада 2023 року у районі населеного пункту Горлівка Донецької області.
 
З дитинства Володимир захоплювався спортом, багато тренувався.
Працював у міській раді Золочева – симпатичний і кремезний інспектор Громадської організації «Міська варта». Якщо сказати про нього одним словом, то варто вибрати «надійний». Володі можна було довірити все: ключі від будинку, службового кабінету, автомобіль… Він хотів бути правоохоронцем, наполіг на тому, щоб пройти строкову військову службу. Проходив її тут, в Золочеві, у військовій частині 3007. А далі – миротворча військова місія в Косово. Служба в Іраку. Служба в поліції. Робота в приватних охоронних фірмах в Україні, Африці.
У житті не завжди все йшло гладко.
Війна застала Володимира в Києві. Без жодних вагань він разом з однодумцями став до бою з ворогом.
На війні «Бандера» (це позивний Володі) був для молодих побратимів найбільшим авторитетом. Він був для них батьком і братом.
Його погляд – глибокий, спокійний, погляд сильної людини. Він дуже любив життя, хоча дуже чітко розумів і говорив про те, що будь-якої миті може загинути.
Звісно, ми переможемо, настане мирний час, буде радість. Шкода, цю радість не зможе фізично розділити з нами справжній народний Герой України Володимир Пуківський.
Прощавай, друже, брате. Ти назавжди в пам’яті багатьох, хто любив і поважав тебе. Щирі співчуття доньці Ярині, рідним, близьким, дорогим загиблого Героя.
Нехай світла душа Володимира знайде вічний спокій, а ми завжди пам’ятатимемо про його самопожертву заради кожного з нас, заради України.
Справжній патріот, вірний захисник України. Таким він назавжди залишиться у нашій пам’яті, а його ім’я навіки буде взірцем мужності, патріотизму та незламності.
Герої не вмирають! Вони житимуть доти, доки ми про них пам’ятаємо. Висловлюємо глибокі співчуття рідним та близьким загиблого.
Слава Україні! Вічна Слава нашим Героям!

У Золочеві відбулись заходи до Дня Гідності та Свободи

 

21 листопада 2023 року у Золочеві на площі Незалежності відбулись заходи до Дня Гідності і Свободи.
Священники, представники районної та міської  влади, громадськість молитвою  вшанували світлу пам’ять Героїв. Поклали квіти, запалили лампадки до Стели Героям Небесної сотні.
10 років тому 21 листопада тисячі українців вийшли на головну площу країни, щоб захистити наші демократичні цінності. Цього дня 10 років тому в Україні розпочалась Революція Гідності.
Революція Гідності заявила світові, за яким курсом Україна хоче рухатись, та стала символом невідступності нашого народу у боротьбі за майбутнє без проросійських наративів та впливу.
Силами наших героїв ми продовжуємо торувати цей шлях до європейського майбутнього.
Сьогодні, у десяту річницю, згадуємо ім'я кожного, хто стояв на Майдані, хто виступав за гідність та свободу, і вшановуємо пам’ять тих, хто втратив своє життя заради цієї ідеї.
Ідеї, за яку ми боротимемось до Перемоги.

Дочірні категорії