вул. Шашкевича Маркіяна, буд. 22

(03265)42322

(03265)42376

mail@zlmr.gov.ua

  • foto winter 1
  • castle 2
  • 20230505 125501
  • 20230505 130318
  • 1020230505 150059


– Пані Наталю, коли та за чиєї ініціативи було створено ОСББ «Нірвана»?
– У міській раді нас переконали. Разом із мешканцями подумали та прийняли спільне рішення, що, якщо не створимо ОСББ у 2016 році, то не матимемо навіть і відремонтованого даху.
– Восени 2016 року розпочали реалізацію проекту громади «Енергозбереження в житловій будівлі», у Вашому випадку – це капітальний ремонт шатрової покрівлі житлового будинку. Як Вам вдалось потрапити у список переможців?
– Я живу у цьому будинку ще з початку 80-х років. Приблизно тоді востаннє й були проведені ремонтні роботи. Пригадую, що саме в цей час, «пішла мода» покривати дахи шифером. Ніхто навіть не знав, що можна було написати заяву у ЖКГ і відмовитись від такого «ремонту», бо після нього, не тільки стало холодно, а й виявилось, що на деяких ділянках даху три листи шиферу збили… одним цвяхом (???). Раніше в цьому будинку був дах із червоної польської черепиці. Якби вона залишилась, то, може, й не довелося б виконувати такий масштаб робіт у 2016. Спочатку порахували, що загальна вартість проекту обійдеться у 379 306 грн., але після того, як дах виміряли ще раз, виявилось, що із задньої сторони будинку він більш похилий. Тому і роботи, і матеріалів доведеться витратити більше. Кінцева вартість проекту – 428 014,80 грн. (із них: 189 647 грн. ми отримали від ПРООН, 127 тис. грн. виділила міська рада, а 114 367, 80 грн. – це сума, зібрана мешканцями будинку). Додатково, поза проектом, міська рада виділила кошти на нові вхідні двері, а це ще 10 000 грн.
– Сума, яку вклали мешканці, чимала. Як ви переконали співвласників вашого будинку зробити внески власними зусиллями?
– У нашому будинку лише 13 квартир та один магазин. Квартплата досить символічна – 2 грн. за квадратний метр, тобто у середньому виходить 500-600 грн. щомісяця. Магазин на утримання будинку не сплачує нічого. Найбільша проблема в тому, що у мене всі люди старші. У місто навіть рідко виходять. Ліки дорогі, всі хворіють. Хто на серце, то 2000 грн. з пенсії іде… А там на горі – сусід зовсім втратив зір. Коли дізнались, що можемо потрапити в проект, збирали кожного місяця від 1000 до 2000 грн. Хто скільки міг. Добре, що мали хоч запас у часі. Хтось позичив у дітей, знайомих. Я взяла кредит.
– Якщо не секрет, про яку суму кредитування йдеться?
– 10000 грн., з яких 7500 вклала в дах. От тільки нещодавно, влітку цього року виплатила.
– Які саме ремонтні роботи даху на цю суму вдалось виконати?
– Будинок має складний дах. Кожен його метр скріплено з балками за допомогою спеціальних з’єднувальних конструкцій. А щоб ці балки поміняти, потрібно було ці конструкції відкручувати, а потім знову вмонтовувати. Штукатурили, фарбували. Вивезли 6 машин сміття. Замінили віконечка: повитягували рами зі старих і поставили нове скло. Окрім того, замінили 56 люків на опалення і витяжку. Не утеплили тільки. Уявляєте, які б то гроші були?! 350 квадратних метрів... А літали, як пташки. Мене ноги не боліли, по два-три рази на день вилазила дивитись на дах, що хлопці нового зробили....
– Щоб будинок і надалі жив, необхідно його постійно підтримувати. Що плануєте в першу чергу міняти у перспективі?
– Є велика проблема із водовідведенням. Уся вода із сусідніх будинків на горі йде до нас, затоплює підвали. То ж, у першу чергу, хотіли б належним чином зробити гідроізоляцію та відмостку фундаменту. Весь перший поверх в аварійному стані, там все сире, як в підвальному приміщенні. Потім можна вже говорити й про утеплення. Підрахувала, що на все це нам знадобиться щонайменше 960 тис. грн. А щоб зробити фасад будинку ще й необхідно виготовляти технічний паспорт об’єкту, а це додаткові витрати. Приблизно 25 тис. грн. Це дуже великі цифри, а матеріали з кожним роком тільки стають дорожчими. Там, де відпадає, треба знову робити форму, тягнути всі смужки, кути, штукатурити. Я сама будівельник за освітою, тому розумію, яка то нелегка робота. Власними зусиллями цього не зробимо.
– Вам, у першу чергу, як прабабусі, бабусі та мамі, котра має багато життєвих клопотів, ще й залишається час на те, аби виконувати обов’язки голови ОСББ?
– Зараз немає часу, бо маю правнука та внука, яким півтора та рік відповідно. Зараз дуже зайнята. Коли створювали наше ОСББ, то діток ще не було. Я «літала» по декілька разів у різні служби підписувати договори. Щодня була у міського голови, коли тривав проект, як на роботі. Жартував, що візьме на пів-ставки до себе. Нехай тільки дітки попідростають…

 Розмовляла Соломія КУЛІШКО
Фото автора