1 листопада ми вшановуємо важливу дату в нашій історії – 106-ту річницю створення Західноукраїнської Народної Республіки. Ця подія стала символом боротьби за свободу, незалежність та гідність нашого народу.
Події відбулися в умовах розпаду Австро-Угорської і Російської імперій, утворення нових держав, здобуття незалежності багатьма народами. Водночас світ із великим застереженням сприймав будь-яку ідею української незалежності. Цієї ідеї боялися насамперед сили, що прагнули зберегти Російську і Австро-Угорську імперії як запоруку тодішньої міжнародної системи.
Українська Народна Рада – політичний представницький орган українського народу в Австро-Угорській імперії, мотивуючи свої наміри правом українського народу на власну державу, звернулася до австрійського уряду про передачу їй усієї повноти влади у Галичині та Буковині й отримала категоричну відмову. Тоді ухвалили рішення взяти владу у Львові збройним шляхом.
У ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року стрілецькі частини на чолі з сотником Дмитром Вітовським зайняли всі найважливіші урядові установи у Львові. Над Ратушею був піднятий синьо-жовтий національний прапор. Це зумовило створення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), до складу якої увійшли українські етнічні землі: Галичина, Буковина й Закарпаття. Водночас Польща, не бажаючи втратити Галичину, розпочала військові дії, внаслідок яких уряд ЗУНР переїжджав до Тернополя, Станіслава (тепер Івано-Франківськ), а також перебував в екзилі в Кам’янці-Подільському.
Листопадовий зрив називають проривом у свідомості, адже саме тоді, за твердженням істориків, українці зрозуміли, що можливе існування незалежної української держави. Це була епоха надій і сподівань, коли українці об'єдналися заради спільної мети – побудови демократичної, соціально справедливої держави.
Аналіз подій, спогад про тих, хто віддав свої сили і життя за майбутнє України, дає чітке розуміння, що їхній подвиг не був марним. Ідеї, за які боролися наші попередники, продовжують жити і надихати нас на нові звершення.
В нинішніх умовах жорстокої кровопролитної війни проти російської агресії важливо пам’ятати, що наша сила – в єдності, що лише ми, українці, потребуємо власної незалежної держави України. І лише ми, українці, зможемо спільними зусиллями побороти інертність світу, зневіру слабких і окрилені нездоланою вірою здолати лютого ворога, здобути ПЕРЕМОГУ, захистити наші цінності, нашу незалежність та територіальну цілісність.
Слава Україні!
Ігор Гриньків,
міський голова Золочева