вул. Шашкевича Маркіяна, буд. 22

(03265)42322

(03265)42376

mail@zlmr.gov.ua

  • foto winter 1
  • castle 2
  • 20230505 125501
  • 20230505 130318
  • 1020230505 150059

Чиста вода — це життя, це запорука нашого здоров'я і здоров'я наших дітей. На жаль, не всі ми маємо змогу її вживати. Значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму людини сполуками. І особливої уваги серед них заслуговують нітрати. Що ж це за речовини?

Нітрати — це солі азотної кислоти, багато з яких під назвою «селітри» широко використовуються як мінеральні добрива в сільському господарстві а також у промисловості. Крім того, нітрати є природним продуктом кругообігу азоту в біосфері та головною формою неорганічного азоту в ґрунті. На жаль, в результаті нераціональної і необдуманої діяльності людини виникло порушення його екологічного балансу, яке спричинило накопичення нітратів в рослинних продуктах, питній воді, що, в свою чергу, призвело до різкого збільшення нітратного навантаження на організм людини.

Чим небезпечні нітрати для Вашого організму? Нітрати добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, швидко попадають в кров і розносяться по всьому організму, саме тому при надходженні в організм людини нітратів в дозах, які перевищують допустимі, виникає клінічна картина гострого або хронічного нітратного отруєння. Безпечною для дорослої людини дозою нітратів є 150—200 мг на добу, гранично допустимою — 500 мг, токсичною може бути доза більша за 600 мг. Пам'ятайте! Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Якщо дитині віком 0—3 місяці розвести дитячу суміш водою, яка містить 80—100 мг/л нітратів, у неї може виникнути гостре отруєння.Для немовлят токсичною є доза 10 мг та більше.При тривалому вживанні забрудненої нітратами води і овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація. У Вашому організмі виникає цілий ряд порушень:

  • • підвищується концентрація метгемоглобіну крові— більше 2%, а це спричинить кисневе голодування органів і тканин;

можливий розвиток хронічних гастритів, гастродуоденітів, виразкової хвороби,

захворювань печінки і жовчовидільних шляхів;

  • дистрофічні зміни в серцевому м'язі;
  • захворювання і порушення функції нирок;
  • порушення зі сторони нервової і серцево-судинної систем: дратівливість,

швидка втомлюваність, зниження працездатності та розумової активності тощо;

  • нітрати також сприяють розвитку алергічних хвороб;
  • особливо небезпечна дія нітратів в період вагітності, оскільки вони можуть

спричинити загрозу переривання вагітності і бути причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

Необхідно знати, що з водою та овочами до організму людини надходить від 75 до 90% від загальної кількості нітратів

Найбільш високі рівні нітратів виявлені в овочах, при цьому встановлена залежність вмісту нітратів від виду, сорту та умов вирощування.

Вміст нітратів збільшується від листя до кореня, зменшується в залежності від віку рослини, збільшується при недостатньому освітленні, низьких температурах і недостатній вологості.

Справжнім заводом нітратних овочів можуть стати теплиці, тому що там салат і зелена цибуля вирощуються дуже щільно і далеко не завжди при достатній кількості світла. Саме недостатня кількість світла та ще й значне мінеральне підживлення сприяють накопиченню в овочах нітратів.   Наші поради:

Первинна обробка рослинних продуктів: зняття зеленого листя, що покриває качани; видалення качану з капусти, товстих стебел листя зелені, дрібних коренів буряка та моркви, обрізання огірка з обох кінців — дозволяє знизити вміст нітратів на 20—30%.

Промивання водою та механічна очистка продуктів знижує вміст нітратів на 10%.

Замочуйте продукти у чистій від нітратів воді у співвідношенні 1:10 протягом не менше 1 години. Це зменшить вміст нітратів в овочах на 25—30%.

Бланшуйте і відварюйте овочі у великій кількості води. Одержаний відвар зливається одразу після закінчення готування, тому що при охолодженні частина нітратів повертається в овочі. (При нарізанні овочів у відвар переходить більше нітратів. Сам відвар вживати не можна, саме в нього і перейшли нітрати. Очищення від лушпиння буряка, моркви, картоплі у 2—6 разів підвищує перехід нітратів у воду при відварюванні).

Вимочуйте овочі в одновідсотковому розчині аскорбінової кислоти, що зменшує вміст нітратів на 36—58%. А вимочування в однопроцентному розчині столової солі й аскорбінової кислоти протягом доби дозволяє знизити вміст нітратів майже на 90%.

Соліть і заквашуйте овочі. На четвертий день вміст нітратів починає падати, на 18 день дана сполука майже не визначається.

Якщо Ви хочете зберегти своє здоров'я, потрібно:

1.Максимально знизити надходження в організм дітей та дорослих нітратів з

питною водою та продуктами харчування;

2.Збагатити раціон білками тваринного та рослинного походження (нежирні сорти м'яса, риба, яйця, сир, соя) для стимуляції ферментної системи організму та

компенсації антитоксичних витрат;

3.Обмежити вживання простих вуглеводів (кондитерські вироби та хліб з муки

вищого сорту, цукор, цукерки) і компенсувати їх в раціоні за рахунок

натуральних вуглеводів (меду, фруктів, сухофруктів, овочів); 4.Обмежити вживання тваринних жирів за рахунок розширення об'єму і

асортименту жирів рослинного походження: соняшникової, оливкової, лляної,

рисової олій;

5.Для покращення евакуаторної та моторної функцій шлунково-кишкового тракту

вживати хліб з муки грубого помолу та харчові волокна пшеничних;

6.Для нормалізації мікробного спектру шлунково-кишкового тракту вживати

кисломолочні продукти, живі йогурти, біокефір, ряжанку тощо, а особливо ті,

до складу яких входять біфідо- та лактобактерії;

7.Для збагачення організму природними рослинними антиоксидантами,вітамінами та мікроелементами ввести в раціон харчування дітей часник, ріпу,обліпиху, лимони, плоди шипшини та горобини, соняшникове й гарбузове насіння, горіхи;

8.Виключити з харчування дітей ранні тепличні овочі, що, як правило, містять

значно підвищені дози нітратів.

Реакції нітрозування запобігає вітамін С, тому, щоб знизити ризик негативного впливу на здоров'я цієї продукції, потрібно споживати овочі та зелень, багаті на цей вітамін. Чи можливо уникнути небезпечної дії нітратів?

Так, це можливо за умови, що ви візьмете до уваги і будете використовувати наші поради:

  • • Якщо у вашій питній воді вміст нітратів перевищує допустиму норму (50 мг/л),

не використовуйте її для пиття та приготування їжі, особливо це стосується дітей та вагітних жінок!

  • • Пам'ятайте, що кип'ятіння забрудненої нітратами води не зменшує а збільшує її

токсичність на 39—86%;

  • • Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть в смертельних дозах —

чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить вас в оману! Будьте обережні!

  • • Ніколи не розводьте дитячу суміш колодязьною водою, якщо вам не відомий

вміст у ній нітратів;

  • • Не вживайте ранніх парникових овочів, на яких з'явилась гниль або цвіль,

оскільки нітрати в таких овочах в більшій мірі і скоріше набирають іще токсичнішої форми — нітритів;

  • • Категорично забороняється давати дітям салати зі свіжих овочів, які простояли

при кімнатній температурі 6—8 годин, оскільки в них за цих умов також наростає перетворення нітратів під впливом специфічної мікрофлори в нітрити;

  • • Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття

посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо;

Запам»ятайте! Головне, що ви повинні зробити, це відібрати 0,5-1л

колодязної води, яку ви вживаєте для пиття і приготування їжі, і віднести її в санітарно-гігієнічну лабораторію Золочівського РВ ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ» м.Золочів вул. Івасюка,7 (колишня санітарно-епідеміологічна станція) для визначення в ній вмісту нітратів (відповідно до заключеної угоди). У разі забруднення води нітратами,просимо вас взяти до уваги наші поради і неухильно їх виконувати. Ці прості і водночас ефективні заходи допоможуть зберегти ваше здоров»я і здоров»я ваших дітей.

Лікар Золочівського РВ ДУ «Львіський ОЦКПХ МОЗ»                                                                                            Мицко Г.І.