вул. Шашкевича Маркіяна, буд. 22

(03265)42322

(03265)42376

mail@zlmr.gov.ua

 • foto winter 1
 • castle 2
 • 20230505 125501
 • 20230505 130318
 • 1020230505 150059

 

      Чи безпечна вода питна з криниць в період весняного сезону коли ризик мікробного та паразитарного забруднення великий?

       Вода є фактором передачі інфекцій бактеріального, вірусного, паразитарного походження в період сезонних паводків. Однак, небезпеку для здоров’я становлять ще й різноманітні хімічні сполуки, що можуть бути у питній воді.  

       Важливим є те, що деякі хімічні речовини (зокрема, нітрати) навіть при високих концентраціях ніяким чином не змінюють органолептичні властивості води (смак, запах, мутність, прозорість). Також, не є аргументом на користь якості води те, що Ви, Ваша сім’я, чи навіть більша група людей протягом багатьох років споживають дану воду та не мають проблем зі здоров’ям. Єдиним дієвим способом дізнатись щодо показників безпечності та якості води, яку ви споживаєте із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, бюветів, каптажів тощо) є проведення лабораторних досліджень.

       І хоча нітрати у питній воді навіть при значних перевищеннях нормативних значень дуже рідко спричиняють гострі отруєння, проте, мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини, і особливо небезпечними є для дітей раннього віку (від 0 до 3 років), з чим безпосередньо пов’язане виникнення такого захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія, летальні випадки якого реєструвались  в Україні. Токсична дія нітратів залежить від їх кількості, що потрапила до організму у співідношенні до ваги (мг(нітратів) на кг маси тіла), яка у дітей є значно меншою. Як наслідок – розвивається порушення транспортування кисню кров’ю, кров’яні клітини швидше гинуть, що призводить до кисневого голодування тканин, а компенсаторні, адаптаційні функції кровотворної системи дітей розвинені недостатньо.

       Окрім того, надзвичайно важливо пам’ятати, що найбільш доступні способи очистки води, зокрема, такі як кип’ятіння, відстоювання та значна частина побутових фільтрів ніяким чином не знижують вміст в ній нітратів, а інколи, навпаки, збільшують її токсичність.

       Однією із найбільш вагомих та поширених причин забруднення води нітратами у колодязях та каптажах є порушення їхніми власниками вимог діючого законодавства при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання, а саме: недотримання зон санітарної охорони (в радіусі 50 метрів розташовують вигреби, дворові вбиральні, купи гною, сміття, які можуть сприяти як бактеріологічному забрудненню води, так і її забрудненню нітратами, нітритами, аміаком та іншими хімічними речовинами); не забезпечується захист вказаних джерел від доступу домашніх тварин та птиці, з фекаліями яких у воду можуть потрапляти патогенні мікроорганізми та небезпечні хімічні речовини. Окрім того, на забруднення води може впливати неконтрольоване використання на присадибних ділянках біля джерел водопостачання пестицидів, агрохімікатів, засобів захисту рослин тощо, близькість до ймовірних джерел забруднення (тваринницькі ферми, гноєсховища, кладовища, промислові підприємства тощо).

Якщо вміст нітратів не перевищує – гранично допустимих норм, небезпеки для здоров’я та життя людей немає. Суворо забороняється вживати воду з криниць, свердловин у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л). Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення і запобігання виникнення отруєнь і захворювань пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією необхідно: не вживати питну воду із криниць та свердловин та дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації криниць.

                 Для того, щоб уникнути отруєнь нітратами рекомендуємо:

 • не вживати для потреб харчування питну воду із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, бюветів, каптажів тощо) невідомих та тих, у воді яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50,0 мг дм куб.), а також, не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні (до нормалізації лабораторних показників);
 • використовувати для споживання воду із альтернативного джерела водопостачання лише гарантованої якості, для харчування дітей віком до 3 років використовувати бутильовану воду, яка має відповідну супровідну документацію, що засвідчує її якість та безпеку для здоров’я населення;
 • у разі наявності на Вашій присадибній території джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети, тощо) на відстані менше 20 м від криниці – здійснити необхідні заходи з їх ліквідації;
 • з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива;

                         Вимоги до питної води включають:

 • хороші органолептичні якості;
 • оптимальний природний мінеральний склад, який забезпечує хороші смакові якості води;
 • токсикологічна не шкідливість.

Криниці слід розташовувати на не забрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод, на відстані не менше 30 м від магістралей із інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 20 м від вбиралень, вигрібних ям, споруд і мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод.

Якщо джерела забруднення знаходяться вище за рельєфом, тоді відстань до криниці повинна бути не меншою 80-100 м. Стінки криниць повинні бути міцними, водонепроникними, укріплювати їх слід бетонними кільцями, камінням або деревиною.

Криницю необхідно закривати кришкою і влаштовувати над нею навіс. Щоб не допустити забруднення води з поверхні, довкола криниці влаштовують «глиняний замок» з добре вимішаної та пошарово утрамбованої глини або жирного суглинку глибиною 2 м та шириною 1 м. На «глиняний замок» насипають замок і влаштовують тверде покриття з каменю, цегли в радіусі не менше 2,5 м із ухилом 0,1 м від колодязя для відведення поверхневих вод.

Відповідно до санітарних вимог криниця не менше одного разу на рік необхідно чистити. Відкачати воду з подальшою дезінфекцією, знову відкачати воду і користуватися уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води.

         На території громади працює один із закладів – Золочівський районний відділ ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ», який проводить заходи по контролю дослідження якості питної води (вул. В.Івасюка, 13, м. Золочів, Золочівський район Львівська область, 80700, тел. (03265) 4-33-61           E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

         Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки може призвести до збільшення її токсичності.